Sohvatyynyjen välistä kuuluu outoa vikinää. Ujosti joku tyynyjen välistä kurkistaa, kuka sohvalle nyt istahtaa? Se pääsee mukaan majaleikkiin hurjaan, se auttaa mieleen kurjaan. Se on meidän Hilppa hiiri; musta, kukallinen ja fiini.
Hilppa tuli Karstulasta eikä se ole ihan lapsi vasta. Elämää nähnyt siellä ja täällä ja nyt se saa istua tyynyjen päällä. Täällä sen on hyvä olla, haleja ja suukkoja saa ihan suosiolla. Sellainen on se meidän Hilppa hiiri musta, kukallinen ja fiini.
(Ei musta ihan runoilijaa taida isona tulla, sillä paremmin taitaa onnistua pulla.)
![]() |
| Hilppa (tehty kierrätyskankaasta): AurinkoOtus |

Tuusulassa vehreällä pientaloalueella sijaitseva Rauharentola on kerroksellinen skandinaavinen koti, jota asustaa freelancer sisällöntuottaja Satu, yhdessä aviomiehensä ja 4 lapsensa kanssa. Menossa mukana on myös marsusiskokset Onneli ja Anneli sekä suloinen labradoodle Muusa, jotka saavat osansa perheen äidin sisustus- ja diy-projekteista. Satu viettää paljon aikaa yhdessä perheensä kanssa, mutta rakastaa hiljaisia hetkiä ihan vaan omassa seurassaan. Vaikka koti onkin keskiössä Sadun elämässä, on välillä mukava päästä vähän tuulettumaan.
Sadun kirjoittamalla Rauharentola-blogilla on takanaan neljävuotinen historia, johon on mahtunut monta mielenkiintoista isoa ja pientä projektia. Satu toteutti mm. 2016 Kevätmessuilla kasvihuoneen stailausprojektin yhdessä 3 muun bloggaajan kanssa. Rauharentola on koti, jota sisustetaan ja remontoidaan isolla sydämellä kaikille perheenjäsenille sopivalla rennolla tyylillä, paljon itse tehden ja toteuttaen. Sadun persoonalliset ideat ja maanläheinen tyyli ovat innostavia ja helposti mukaansa tempaavia. Rauharentolan vakiintunut lukijakunta kasvaa tasaisesti.
Tervetuloa kylään!









Ihanahan tuo runo on 🙂 Ja itse hiiri tietenkin!
Kiitos Sonja ♥
Mahtava runo ja hiiri. Anne
Kiitos Anne. Välillä inspiraation lähteenä toimii myös pieni hiiri.
Hei!<br />
Mukava tunnelma kuvissa ja runossasi. Mirvan Hilpat ovat omanlaisiaan persoonia. Sinun Hilppa on sinun näköisesi.<br />
Mukavaa talven jatkoa!<br />
Anne Valkealasta
Just eikä melkein meidän Hilppa 😉