Voi kuinka tuo hylätyt talot, autiot pihat teema sopiikaan mun tänä aamuna ottamiini kuviin lipastosta, joka edelleen odottaa vuoroaan etuterassillamme. Yksinäisenä, surullisena ihan kuin hylättynä tuulen vinkuessa nurkissa.
Mua niin harmittaa. Eilen vielä ennen paluuta arkeen mulla oli tarkoitus vihdoin päästä hiomaan jo hyvän aikaa sitä odottanut lipasto. Mutta jälleen kerran sää teki tepposet ja sääennuste ei pitänytkään paikkaansa. Ei ollut auringonpaistetta ja lämmintä ei. Oli pientä tihkusadetta ja viileää viimaa. Ja niinpä tämä projekti antaa edelleen odottaa alkamistaan.

Tai no joo, onhan se jo oikeastaan aloitettu. Lipasto löytyi Facebookin Wanhat aarteet kirpputorilta joitakin kuukausia sitten ja muutti autiotalosta sitten meille. Lipasto on nyt pesty, kuivattu, saunotettu ja tuuletettu. Nyt se odottaa vanhan lakkapinnan hiomista, irvistävien laatikonpohjien kiinnittämistä ja maalaamista. Ja lopulta sen on tarkoitus päätyä minimiehen huoneeseen lelukaapin kaveriksi.


Keskiviikkoa.
Toivotaan, että viikonlopulla aurinko näyttäytyy ja sää lämpenee.

Tuusulassa vehreällä pientaloalueella sijaitseva Rauharentola on kerroksellinen skandinaavinen koti, jota asustaa freelancer sisällöntuottaja Satu, yhdessä aviomiehensä ja 4 lapsensa kanssa. Menossa mukana on myös marsusiskokset Onneli ja Anneli sekä suloinen labradoodle Muusa, jotka saavat osansa perheen äidin sisustus- ja diy-projekteista. Satu viettää paljon aikaa yhdessä perheensä kanssa, mutta rakastaa hiljaisia hetkiä ihan vaan omassa seurassaan. Vaikka koti onkin keskiössä Sadun elämässä, on välillä mukava päästä vähän tuulettumaan.
Sadun kirjoittamalla Rauharentola-blogilla on takanaan neljävuotinen historia, johon on mahtunut monta mielenkiintoista isoa ja pientä projektia. Satu toteutti mm. 2016 Kevätmessuilla kasvihuoneen stailausprojektin yhdessä 3 muun bloggaajan kanssa. Rauharentola on koti, jota sisustetaan ja remontoidaan isolla sydämellä kaikille perheenjäsenille sopivalla rennolla tyylillä, paljon itse tehden ja toteuttaen. Sadun persoonalliset ideat ja maanläheinen tyyli ovat innostavia ja helposti mukaansa tempaavia. Rauharentolan vakiintunut lukijakunta kasvaa tasaisesti.
Tervetuloa kylään!




IHANA LIPASTO!!!<br />
Mä täällä odottelen kans sopivaa säätä, että pääsisin hiomaan uutta puusohvaa 🙂
Mia mäkin oon ihan rakastunut tähän ♥. Kauniita ja lämpöisiä päiviä odotellessa.