Jo ennen joulua törmäsin tähän ihan mahtavaan askarteluideaan, jota muuten on hauska tehdä myös lasten kanssa. Tässä voi rohkeasti leikkiä väreillä tai tehdä hillitymmän, skandinaavisemman version kuten minä. Ripusta seinälle tai vaikkapa ikkunaan roikkumaan. Mistä sitten puhun? Kysymyksessä on meksikolainen symboli, jota kutsutaan nimellä ojo de Dios – Eye of God. Tein muutaman silmän käyttäen kaupasta ostamiani kukkakeppejä, jotka sitten maalasin askartelumaalilla sopivan värisiksi ja sahasin toisen pään suoraksi. Lankana käytin Novitan mustaharmaata JOKI lankaa, jolla pinnasta saa kauniin elävän. Sama onnistuu toki myös erivärisiä lankoja yhdistelemällä. Itse aion testata myös meleeratun ontelokuteen käyttöä.



Tätä varten tarvitset:
Lankaa
Kukkakeppejä, rimaa tai oksia
Sakset
Halutessasi koristeluun: kirjavaa lanka, (puu)helmiä tai höyheniä

Yksinkertaisen englanninkielisen videon avulla pääset alkuun ihan varmasti.
Mukavaa vuoden viimeistä viikkoa <3.

Tuusulassa vehreällä pientaloalueella sijaitseva Rauharentola on kerroksellinen skandinaavinen koti, jota asustaa freelancer sisällöntuottaja Satu, yhdessä aviomiehensä ja 4 lapsensa kanssa. Menossa mukana on myös marsusiskokset Onneli ja Anneli sekä suloinen labradoodle Muusa, jotka saavat osansa perheen äidin sisustus- ja diy-projekteista. Satu viettää paljon aikaa yhdessä perheensä kanssa, mutta rakastaa hiljaisia hetkiä ihan vaan omassa seurassaan. Vaikka koti onkin keskiössä Sadun elämässä, on välillä mukava päästä vähän tuulettumaan.
Sadun kirjoittamalla Rauharentola-blogilla on takanaan neljävuotinen historia, johon on mahtunut monta mielenkiintoista isoa ja pientä projektia. Satu toteutti mm. 2016 Kevätmessuilla kasvihuoneen stailausprojektin yhdessä 3 muun bloggaajan kanssa. Rauharentola on koti, jota sisustetaan ja remontoidaan isolla sydämellä kaikille perheenjäsenille sopivalla rennolla tyylillä, paljon itse tehden ja toteuttaen. Sadun persoonalliset ideat ja maanläheinen tyyli ovat innostavia ja helposti mukaansa tempaavia. Rauharentolan vakiintunut lukijakunta kasvaa tasaisesti.
Tervetuloa kylään!



