Perjantai aamun hämärässä saunanlauteille korttiaskartelun jäljiltä jäänyt risukasa näytti juurikin itseltään eli kasalta risuja, surkealta. Ja koska laiskuuttani en niitä jaksanut lähteä viemään roskiinkaan niin päätinpä sitten tehdä niistä risutähden. Ensin alkuun vain yhden, ihan kokeeksi, vähän vaille seitsemän perjantai aamuna.
Ja itse asiassa ihastuin tähän epätäydellisen täydelliseen tähteen niin, että suuntaan nyt viikonloppuna metsään hakemaan lisää risuja ja teen muutaman isomman tähden ikkunnaan.
Ideahan on yksinertaisuudessaan se, että tarvitset 5 haaroittumatonta oksaa. Solmi ne naruilla ( minä käytin ihan tavallista talousnarua sillä meidän juuttinaru oli mystisesti kadonnut jonnekin) tai rautalangalla 5 sakaraisen tähden muotoon. Halutessaan sen ympärille voi kiertää myös valosarjan.
P.S. Muistakaahan käydä osallistumassa Loru tonttulakki arvontaan. Arvontaan pääset klikkaamalla kuvaa sivupalkista.

Tuusulassa vehreällä pientaloalueella sijaitseva Rauharentola on kerroksellinen skandinaavinen koti, jota asustaa freelancer sisällöntuottaja Satu, yhdessä aviomiehensä ja 4 lapsensa kanssa. Menossa mukana on myös marsusiskokset Onneli ja Anneli sekä suloinen labradoodle Muusa, jotka saavat osansa perheen äidin sisustus- ja diy-projekteista. Satu viettää paljon aikaa yhdessä perheensä kanssa, mutta rakastaa hiljaisia hetkiä ihan vaan omassa seurassaan. Vaikka koti onkin keskiössä Sadun elämässä, on välillä mukava päästä vähän tuulettumaan.
Sadun kirjoittamalla Rauharentola-blogilla on takanaan neljävuotinen historia, johon on mahtunut monta mielenkiintoista isoa ja pientä projektia. Satu toteutti mm. 2016 Kevätmessuilla kasvihuoneen stailausprojektin yhdessä 3 muun bloggaajan kanssa. Rauharentola on koti, jota sisustetaan ja remontoidaan isolla sydämellä kaikille perheenjäsenille sopivalla rennolla tyylillä, paljon itse tehden ja toteuttaen. Sadun persoonalliset ideat ja maanläheinen tyyli ovat innostavia ja helposti mukaansa tempaavia. Rauharentolan vakiintunut lukijakunta kasvaa tasaisesti.
Tervetuloa kylään!






Mä yritin pari viikkoa sitten samalla idealla kuusi sakaraista. En vaan saanut sakaroiden päitä solmittua. Tarvii yrittää tolla idealla saada ne yhteen (jäi kiemuraisena eteiseen pyörimään) 🙂
Hei, tää on hyvä vinkki! Mä haluan heti huomenna kokeilla. Uskoisin, että tämä DIY on jopa mullekin sopivan yksinkertainen 🙂
Blogissani on sinulle myös haaste, jos et ole sitäaikaisemmin jo tehnyt 🙂
Olen sen jo kerran tehnyt, katsotaan jos innostun vielä tekemään uudelleen. Kiitos ♥
Nää on kyllä kivoja! Olen joskus miettinyt, että tekisin, mutta aina se vaan jää 😀
Tein muutaman ison ikkunoihin, ne on aika ihanat.